Inspiracje dla miłośników stylu vintage w aranżacji domu

Styl vintage to czasem nostalgiczny, ale z całą pewnością łączy w sobie wielki urok. Dlatego, dla miłośników tego stylu, wykorzystanie przeróżnych przedmiotów z przeszłości w aranżacji mieszkania może być nie lada wyzwaniem. Nic jednak straconego. W tym artykule podpowiadamy, jakie inspiracje można wykorzystać w aranżacji wnętrza w stylu vintage.

 1. Podkreślenie tego, co najlepsze w stylu vintage
  W aranżacji mieszkania w stylu vintage należy przede wszystkim pamiętać, że to styl inspirowany stylem z dawnych czasów. Elementy takie jak meble, tkaniny, dekoracje powinny być połączone z elementami nowoczesnymi, aby wytworzyć harmonijny przekaz. Warto postawić na klasyczne meble, z drewna i skóry, szafki i regały najlepiej nieco pomarszczone i staroci, dodając do tego nowoczesne elementy dekoracyjne.

 2. Kolekcjonowanie i wykorzystanie staroci
  Jeśli już mówimy o stylu vintage, trudno nie wspomnieć o kolekcjonowaniu staroci. Można poszukiwać na targach staroci, kiermaszach online i tradycyjnych, a nawet w piwnicach i strychach najbliższych. W przypadku aranżacji mieszkania w stylu vintage grunt to jednak umiar. Wystarczy kilka staroci, które będą jak korona w aranżacji całości.

 3. Szukanie inspiracji w filmach i serialach
  Często wiele elementów dekoracyjnych i stylów można wykorzystać, biorąc przykład z kultowych filmów i seriali. Warto przypomnieć sobie wnętrze filmowej kawiarni, którą urządziła Amelie, buciki Dorothy z “Czarnoksiężnika z krainy Oz”, a nawet nalepki na ścianach z wystroju mieszkań jednego z bohaterów serialu Friends.

 4. Powrót do stylu lat 60-tych
  Często styl vintage kojarzy się z latami 40-tymi czy 50-tymi, ale również lat 60-te były bardzo na szczycie w modzie, a także w kwestii projektowania mieszkań. Wkoło widać więc dużo kolorów – od żółci i pomarańczy po niebieskości i róże, zdominowane przez mocne, geometryczne kształty i wzory na różnego rodzaju tkaninach.

 5. Odpocznij od sprawdzonych trendów
  Wykorzystanie różnych stylizowanych elementów jak drewniane beczki, kanapy w stylu Chesterfield lub ciekawe tapety, pozwoli dowolnie bawić się aranżacją. Zamiast zewnętrznych trendów, można dać sobie wolność kreowania swojego stylu, który będzie jednocześnie czasem subtelny, a czasem uwagę przyciągający.

Możesz również polubić…